Okey Oyna

Okey odalarında Okey Oyna

Haydi şimdi okey zamanı! Okey oyna ve yeni arkadaşlar edin, bu zevki birlikte yaşa. Okey sitemiz dünyanın çeşitli yerlerinden insanlarla veya yeni, eski demeden arkadaşlarınızla Canlı Okey oynama fırsatı sunuyor.

Online Okey

Hemen Şimdi arkadaşlarınla Okey Oyna Yüzlerce oyuncunun bulunduğu okey salonumuzda yeni oyun arkadaşları ile birlikte okey oynayın, doyasıya sohbet etmenin tadını çıkarın. Okey sitemiz Türkiye'nin çeşitli yerlerinden bağlanan insanlarla, okey oynayarak vaktinizin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Sitemiz sizlere ücretsiz şekilde okey oynama imkanı sunmaktadır.

Okey oynarken tur nasıl yapılır

2 yıl önce - Admin tarafından Ekledi - 867 Kez Okundu

Okeyde Tur yapma

Okeyde tur yapma kuralları nasıl olunur okey oyna oyununda tur kurallarını şöyle özetlemek gerekirse.

okey oyunu tur
okey oyunu tur

Okey oyunu başlangıcında taşlar dağıtılıp toplandıktan ve her bir oyuncuya 14 taş verildikten sonra oyun döngüsü başlar.

Tabi bunun için oyunu başlatacak olan kişiye 15 taş verilir ve dönüş turlarının girişi yapılır.

Bundan sonra ise her oyuncu ister solundaki oyuncunun attığı taşı alabilir isterse de ortaya konulan taşlardan birini alabilmektedir.

Bu noktada Okeyde tur kuralları olarak ilk kural aslına bakılırsa budur.

Yani bitiş noktasına kadar her oyuncu turu bu şekilde devam ettirerek iki farklı seçenek ile taş almak sureti ile istekası üzerindeki en doğru ve hızlı dizilimi yapmaya çalışır.

Tur kuralları içerisinde her oyuncu ortadan ya da yanındaki oyuncunun attığı taştan her seferinde sadece tek bir taş çekme hakkına sahiptir.

Oyun içerisinde farklı oyun bitişlerinden her hangi birini tamamlayan oyuncu diğer rakiplerinden belirlenmiş puanları düşürür.

Okey Farklı Bir Tur Kuralı

Okey oyunu içerisinde tüm bu standart tur kurallarının yanı sıra bir de oyunu uzatmak için yapılan tur vardır.

Bu ise daha çok eşli oyunlarda yapılır.

Takım içindeki oyunculardan birinin eli eğer her an bitecek gibi ise ya da elinde atabileceği bir gerçek okey varsa o zaman takım arkadaşından kendi elini bozmasını ve rakibini taşlamasını ister.

Yani rakibin istemediği taşları atarak onun bitmesini engeller.

Bu da oyunun tur sayısını arttırır ve kendi takım arkadaşına bir fırsat verir.

Aslına bakılırsa bunun da okey oyunu bünyesindeki Okeyde tur kuralları içerisinde sayılabileceği söylenebilir.

Okeyde tur yaparak bitme nasıl olur

Bütün bu dönüş turları oyunun eninde sonunda bitmesini sağlamaktadır.

Belki biraz daha uzun ya da kısa hiç fark etmez.

Ortada tek bir taş dahi kalsa büyük bir oranda bir oyuncu biter.

Oyun içerisinde turlar devam ederken bu döngü içerisindeki bir başka kural ise eğer ortaya konuş olan ve her oyuncunun Kızlarla okey tek tek çektiği taşlar biter ise o zaman hemen diğer gruplar arasından taşlar yerine konarak döngü sürdürülür.

Sonuçta Okeyde tur kuralları ile devam eden okey, en sonunda bir oyuncunun elinde fazla kalan taşı atması ile son bulur.

Daha önceki Antalya Okey yazımızda tur ile ilgili bazı ince püf noktaları belirtmiştik. Dilerseniz bu bilgiler ile de daha rahat tur yapma şansınız vardır.

Aşağıdaki konularada göz atabilirsiniz