Okey Oyna

Okey odalarında Okey Oyna

Haydi şimdi okey zamanı! Okey oyna ve yeni arkadaşlar edin, bu zevki birlikte yaşa. Okey sitemiz dünyanın çeşitli yerlerinden insanlarla veya yeni, eski demeden arkadaşlarınızla Canlı Okey oynama fırsatı sunuyor.

Online Okey

Hemen Şimdi arkadaşlarınla Okey Oyna Yüzlerce oyuncunun bulunduğu okey salonumuzda yeni oyun arkadaşları ile birlikte okey oynayın, doyasıya sohbet etmenin tadını çıkarın. Okey sitemiz Türkiye'nin çeşitli yerlerinden bağlanan insanlarla, okey oynayarak vaktinizin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Sitemiz sizlere ücretsiz şekilde okey oynama imkanı sunmaktadır.

Nasıl Oynanır ?

2 sene önce - Admin tarafından Ekledi - 9447 Kez Okundu

Okey Oyunu nasıl oynanır

Merhaba arkadaşlar Okey oyunu hakkında bilgilendirmek istedik ve sizler için online okey nasıl oynanır cevapladık.

Normal Okey taşları, 4 farklı renk halinde gruplanmıştır ve her taştan ikişer tane bulunmaktadır.

104 taşta, 1’den 13’e kadar sayılar yazılıdır, diğer iki taşta ise sayı yazılı değildir ve bu iki taş, herhangi bir renk grubunda değildir.

Bu iki taşa, joker taşı (sahte okey taşı) denilmektedir. Bu taşlar, oyun sırasında gerçek okey taşı yerine geçebilme özelliğine sahiptirler.

Okey Oyunu Amacı

Normal Okey Oyununda amaç, oyuncunun taşları ıstakasına kurallar uygun şekilde ilk olarak dizmesidir.

Okey taşları dizildikten sonra yapılması gerekenler oyuncuların sayıları sayı olarak 1,2,3,4 yada saynı sayıları farklı renklerde birleştirerek per haline getirmesi gerekir.

Okey oynarken nelere dikkat etmemiz gerekiyor

Normal okey oyunu başlamadan önce, taşların ıstakaların önüne ters bir şekilde ve beşerli gruplar halinde dizilmesi gerekmektedir.

Bu dizilme tamamlandığı zaman 106. taş herhangi bir gruba dahil olmayacaktır ve bu taş daha sonra okey taşının yerine geçecektir.

Taşlar gruplandıktan sonra, bir oyuncu iki kez arka arkaya zar atar.

İlk atılan zar ile ıstakanın önündeki kaçıncı gruptan başlanacağı, ikinci zar ile seçilen grupta alttan kaçıncı taştan başlanacağı belirlenir.

Zar sonucunun 6 gelmesi durumunda, beşli grubun ortasındaki taş seçilir. Zar atışı ile seçilen bu taş, gösterge taşı olacaktır ve gösterge taşının üzerinde yazılı sayının 1 fazlası olup gösterge taşı ile aynı renkte olan taş, okey taşı olup, bütün taşların yerine geçebilmektedir.

Daha sonra, bir kişi taşları dağıtır ve bu dağıtım sonucunda oyuna başlayacak olan kişinin 15 taşı, diğer kişilerin 13’er taşı olur.

Dağıtımdan sonra artan taşlar, ters bir şekilde masanın ortasına konur ve oyun kişilerin taşlarına ıstakalarına dizmesi ile başlar.

İlk olarak, 15 taşı olan kişi, bir taşını seçerek sağ taraftaki kişiye verir ve bu kişi, isterse bu taşı kullanır, istemezse ortadan bir taş alır ve elindeki bir taşı tekrar sağındaki kişiye verir.

Oyun bu şekilde devam eder ve bir kişi taşlarını uygun bir şekilde dizmeyi tamamlayana kadar devem eder. Dizilimi ilk tamamlayan oyuncu, birinci olur.