Düz okey oyna ve keyfini çıkar
Giriş Yap/Üye Ol

Okey de okey oyunu nasıl kazanılır

AspavA Okey Oyunu 22.Ara.2020 124 görüntülenme 0 yorum

Okeyde Kazanmanın Yolları

okey oyunu

Merhaba aarkadaşlar okey ynarken okey turnuvasında oyunun nasıl kazanılacağını sizlere anlatmış olduk Okeyde kazanmanın yolları nedir nelerdir şöyle ki, okey oyna oyunu ülkemizde her yaş grubundan bireyin severek oynadığı oyunlar arasında yer almaktadır. Her ne kadar basit bir oyun gibi dursa da okey oyunu şansla birlikte zeka ve strateji gerektiren oyun türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle basit bir kağıt oyunundan ziyade zeka geliştiren ve şans ile yeteneği harmanlayan oyun türü olarak kategorize edilmelidir. 

            Okey oyunun kazanılabilmesi için şans,  strateji ve planlı oynama faktörlerinin üçüne de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda okeyde kazanmanın yolları ve okey oyunu stratejileri konularında bilgilendirmeler yer almaktadır. 

Okey Oyunun Püf Noktaları

            Tıpkı satranç oyununda olduğu gibi okey oyununu kazanmanız için sadece oyunun kurallarını iyi bilmeniz yeterli değildir. Okey oyununda; oyunun kuralları ile birlikte bir oyun taktiği geliştirmeniz gerekmektedir. 

            Örnek vermek gerekirse eşli okey oyunlarında taşların dağılımları ve oyunun gidişatı daha gözlemlenebilir olduğundan rakiplerinize gelen taşları, onların attıkları taşları iyi bir şekilde gözlemleyebilir ve bu doğrultuda oyun taktiği geliştirebilirsiniz. Rakiplerimizin attıkları taşlardan hangi sayı dizilimini yapmaya çalıştıklarını tespit edebilirsiniz.

            Okey oyunu oynarken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise dalgınlıkla okey almamaktır. Okey taşı oyun bitimlerinde çifte üstünlük sağlıyor olsa da oyun devam ederken okeyi atmanız sizin ciddi dezavantajı düşmenize neden olur. Bu sebepten ötürü size okey gelme ihtimaline karşı çok dikkatli olmalı ve okey taşını işe yaramıyor diye yanlışlıkla atmamaya özen göstermelisiniz. 

            Yazımızın konusu olan okeyde kazanmanın yolları içerisinde dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise hiledir. Özellikle eşli oynanan oyunlarda taş çalma, taş değiştirme gibi hile yöntemlerine sıklıkla başvurulmalıdır. Eğer aynı taşların sürekli olarak döndüğü izlenime kapılırsanız oyunda hile yapıldığından şüphelenmeniz gerekir. 

Okeyde Başarının Sırrı

            Yukarıda da belirttiğimiz üzere okey oyunun diğer strateji oyunlarından farkı şans faktörünün ön planda olmasıdır. Ancak doğru bir taş dizilimi ve rakiplerin taşlarının sıkı takibi ile oyunda hakimiyet sağlayabilir ve büyük farklarla rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz. Ayrıca her oyunda olduğu gibi okey oyununda da tecrübe büyük önem taşır. Bu nedenle sevdiklerinizle ve arkadaşlarınız ile sık sık okey oynayarak bu konudaki deneyiminizi artırabilirsiniz. 

 

Daha önceki yazımız olan; Okey Çifte Nasıl Gidilir Yazımızı okuyarak okey oyununda çifte nasıl gidilir ve çifte giderseniz ne olur gibi konuları öğrene bilirsiniz.

HEMEN OKEY ODALARINA KATIL
Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.

47 Yorum

51 Yazı

25 Üye

1 Ziyaretçi