Düz okey oyna ve keyfini çıkar
Giriş Yap/Üye Ol

101 okey oyunu kuralları ve püf noktaları

AspavA Okey Oyunu 17.Ara.2020 2577 görüntülenme 4 yorum

101 okey nasıl oynanır kuralları ve püf noktaları

Merhaba arkadaşlar pandemi döneminde hazır evde bulunuyorken 101 okey 4. ye tamamlanıza gerek kalmadan 3 kişide oynayabilirsiniz.

101 okey

Okey oynamak klasik ya da farklı şekillerde tercih edilebilmektedir. 101 okey farklı bir okey sistemini keşfetmek isteyen kullanıcıların karşısına çıkan ilk alternatifler arasında kendini göstermektedir. Oyun, klasik okeyde de olduğu gibi aynı taş sistemi üzerinden başlatılmaktadır. Ancak dağıtımlarda ya da oyunun ilerlemesinde belli farklar olduğunu söylemek mümkündür.

101 okey kurallarına göre başlangıç için her oyuncuya dağıtılan taş sayısı 21’dir. Ayrıca oyun, klasik okeyde olduğu gibi tamamen istekalar üzerinden devam etmemektedir. Oyuncular, istekalarının taşlarının rakamları toplamı 101 ettiğinde hazırlamış oldukları dizilimleri ortaya sermektedir. Bu sayede diğer oyuncuların da katılımı ile istekalardaki diziler, masaya konulmaya başlamaktadır.

101 Okey Sistemi

Bireylerin kurdukları 101 okey stratejileri, oyunu kazanmaya yöneliktir. Oyunun kendine has puanlama sisteminin yanı sıra cezaları da bulunmaktadır. Bu neden yüzünden klasik okeye göre daha eğlenceli olan 101 okey pek çok birey tarafından tercih edilmektedir.

Oyunların el sırasında almış oldukları ceza puanları, genel puanlarına eklenmektedir. Üstelik ceza sistemi yalnız bariz yapılan hatalar neticesinde işlememektedir. Örneğin, oyuncular ellerinde orta dizilimine eklenecek bir ataş varsa o taşı sıra ilk kendilerine geldiğinde eklemek zorundadır. Aksi halde otomatik bir şekilde ceza puanları sistem tarafından eklenmektedir. Bu durumun diğer oyuncular tarafından fark edilmesine bile gereksinim duyulmamaktadır.

101 Okey Puanlaması

Oyuncuların 101 okey puanlamasında cezalar üzerinden hareket etmeleri gerekmektedir. Çünkü oyun sırasında alınan her ceza otomatik olarak puanlarda olumsuz bir etki yaratmaktadır. Puanlama için etkili olan en bariz hatalardan biri yanlış taş açılımı yapmaktır. Oyuncuların taşlarını açabilmeleri için en az 101 puanlarının olması gerekmektedir. Ya da beş çift ile ilk açılımlar gerçekleştirilmelidir. Aksi halde ortaya dizilen taşların geri toplanması gerekecektir.

Geri toplama işlemi ise ceza alınması sonucunu getirmektedir. Bu neden yüzünden kullanıcılar puanlamada rakiplerinin gerisine düşebilmektedir. Puanlama sistemi ile oyunu galip bitirebilmek için bireylerin oyun kurallarına hâkim olmaları şarttır. Böylece oyuncular en az cezayı alarak istekalarındaki taşları ortaya serip, 101 okey oyununun galibi olabilmektedir.

HEMEN OKEY ODALARINA KATIL
Yorumlar
BlacK_WithE
harika bir salon emeği gecen arkadaşlara slmlar
Bebeme1–ekmek
Gerçekten harika dostluk harika ortam seviyeli arkadaşlık burda tşk emeği geçen arkadaşlara tşk ediyorum okeyodalari.net
GüLhan
Okeyin en keyifli,en eğlenceli hali bu salonda oynanır...Salonumuzda düzenlenen turnuvalar oynanan oyunu daha heyecanlı,daha eğlenceleri hale getiriyor..Turnuva da kazanan oyunculara exstra puan ve ayrıca haftanın,ayın şampiyonuna kupa logosu eklenmektir...Aynı zamanda salona ait radyo RENK FM de 7/24 canlı hit müzik sizler için yayında...Bu salonda kaliteli dostluklar arkadaşlıklar kurabilir sohbet eşliğinde müzik dinleyerek oyun oynayabilirsiniz...
CESUR
sanal diye hafife almayın yerelde bulamadığınız dostluğu burada bulabilirsiniz emin olun benim bulduğum gibi

48 Yorum

52 Yazı

39 Üye

1 Ziyaretçi