Düz okey oyna ve keyfini çıkar
Giriş Yap/Üye Ol

altınstar okey nasıl oynanır resimli anlatım

AspavA Okey Oyunu 29.Ara.2020 276 görüntülenme 0 yorum

1. Giriş ve hesap açma

canlı okey nasıl oynanır

Okey oyununa başlatığınızda giriş ekranı açılır. Yeni oyuncuların oyuna başlamadan önce hesap açmaları gerekir. Bunun için adınızı ve e-posta adresinizi doldurup bir giriş şifresi oluşturmanız gerekir. Daha önce bir hesap açmış iseniz e-posta adresinizi ve giriş şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz.

 

2. Lobi ve masaya oturma

okey masa

Giriş yaptıktan sonra Altınstar lobisine girebilirsiniz.. Burada profilinize giriş yapabilir veya değişik masalara oturabilirsiniz. Ekranın ortasında katılabileceğiniz, tüm açık masaları gösteren bir liste göreceksiniz. Okey 101 oynamak istediğiniz masayı seçip sağ taraftaki "masaya otur" butonuna tıklayarak bu masaya oturabilirsiniz. Seçtiğiniz masa yeni bir sekme olarak ekranda açılacaktır. Ekranın altında bulunan sekmeli tarayıcılara tıklayarak oyun esnasında kolayca ekran değiştirebilirsiniz.

 

3. Oyunu oynanmasi

okey oyunu

Masanın birine oturur oturmaz adınız ekranda görünür.Oyun ekranının sol üstünde oyun özeti ve oyun ayarları bulunur. Bunun altında da şu butonlar bulunur: sıradan çıkma, masayı terk etme ve oyun seçenekleri. Bunun yanı sıra burada hangi oyuncuların masaya katıldıkları ve oyunculara ait mevcut Altınstar Dollar gözükür. Aynı zamanda oyuncular burada oynamak için ne kadar süreleri kaldığını da görürler. Eğer oyuncu vaktinde oynamazsa 'sıra dışı' kalacak ve sistem onun sırasını alacaktır. Ekranin sağ üst tarafinda masadaki oyuncuların birbirleri ile iletişim kurabilecekleri bir chat-box yer alır. Oyun hakkında bazı bildiriler de burada yer alır.

Her oyuncu masanın bir kenarına oturur.Okey oyunu oynamak için kullanılan butonlar oyun ıstakasının her iki yanında bulunur.

4.Per oluşturma

okey per yapma

Oyun istakasında doğru perler oluşturmak için iki seçenek vardır:

  • Taşları doğru sıra ile mümkün olduğu kadar birbirine yakın yerleştirin.
  • Fareyi oluşturmak istediğiniz set için gerekli olan taşların üzerinde gezdirin.

Taşların üzerinde belirlenen sarı bar oluşturduğunuz setleri gösterir. Eğer set çiftlerden oluşturulmuşsa "II" gözükecektir. Yanlış dizim yapılmışsa "?" gözükür.

 

5. Eli bitirmek

okey eli bitirme

101 Okey :
Oyuncunun taşlarını oyun masasına açmak için çeşitli yöntem vardır:

  • "Hepsini aç" butonu ile oyuncu elindeki tüm taşları, oluşturduğu setler şeklinde otomatik olarak masaya açar.
  • Oluşturduğunuz setleri birer birer masaya taşıyabilirsiniz.
  • Perlerin üzerindeki sarı barın solundaki oka tıklayarak da elinizi açabilirsiniz.

Eğer hata yaparsanız iki buton kullanabilirsiniz: "Geri al" ve "Geri topla".Bazı durumlarda bu hatalardan dolayı ceza puanı alabilirsiniz. Ceza puanları için Okey 101 Kuralları sayfasına bakınız.

Düz Okey :
Okey'de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir.

Yazboz :
Puanınızı "yazboz" butonuna tıklıyarak görebilirsiniz. Burada her turda aldığınız puanlar ve ceza puanları yayınlanır. Her turda yazboz otomatik olarak yayınlanır.

 

HEMEN OKEY ODALARINA KATIL
Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.

48 Yorum

52 Yazı

38 Üye

9 Ziyaretçi